Terapia sztuką dla dzieci: 5 przykładów

Terapia sztuką dla dzieci: 5 przykładów

Ostatnia aktualizacja: 14 marca, 2019

Dzieci są głodnymi wrażeń odkrywcami i zawsze chętnie uczą się i odkrywają nowe rzeczy. Żyją w magicznym świecie, w którym króluje odkrywanie. Dlatego terapia sztuką to świetne narzędzie, które może pomóc dzieciom czerpać z życia jak najwięcej dobrych rzeczy.

Ciekawość dzieci decyduje o ich kreatywności. Z łatwością wymyślają nowe rzeczy i mają mnóstwo pomysłów. Znajduje to odzwierciedlenie w ich pytaniach i zabawach, które wymyślają. Ich wyobraźnia jest nieceniona i pomaga im jeszcze bardziej cieszyć się wszystkim, co je otacza.

Twórczość dzieci może znajdować upust na wiele sposobów, w tym poprzez sztukę. Mając to na uwadze, terapia sztuką wydaje się naturalnym narzędziem terapeutycznym.

Poprzez proces twórczy, dzieci mogą uczyć się, odkrywać, doświadczać nowych uczuć i spostrzeżeń, inspirować się, uczyć, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach i poprawiać zdolność koncentracji, zdolności motoryczne i umiejętności wizualno-przestrzenne.

Łatwo wierzyć, że dzieci nie mają problemów, ale to nie jest prawda. Mają lęki i zmartwienia. Różnica polega na tym, że wyrażają je na różne sposoby. Ćwiczenia z zakresu arteterapii pomagają promować wyrażanie siebie i rozwiązywanie problemów.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się pięciu interesującym ćwiczeniom plastycznym dla dzieci, które oddają, czym jest terapia sztuką. Ćwiczenia te rozwijają kreatywny świat dzieci, a także ułatwiają im wyrażanie ich największych zmartwień.

Dziewczynka z rękami kolorowymi od farby

Terapia sztuką dla dzieci

Magia mandali

Mandale to święte kręgi będące elementem wschodnich kultur. Obecnie są popularne na skalę globalną. Terapia sztuką wykorzystuje je na kilka sposobów:

  • Kolorowanie mandali: Dzieci mogą ozdobić lub pokolorować istniejące mandale, aby się odprężyć i uspokoić.
  • Tworzenie i dekorowanie mandali: Jeśli dziecko jest wystarczająco duże, aby rysować z pewną dokładnością, może stworzyć własną mandalę, a następnie udekorować ją. Ta aktywność nie tylko relaksuje, ale także stymuluje kreatywność dziecka.
  • Mandale i uważność: Terapeuta zachęca dziecko, aby zwracało szczególną uwagę na proces twórczy. W tym celu terapeuta używa elementów sprzyjających temu rodzajowi środowiska, takich jak relaksująca muzyka.

Powodem, dla którego mandale są tak magiczne, jest to, że pomagają dzieciom zrozumieć ich najgłębsze myśli i emocje. Dzięki mandalom dzieci mogą wyrazić swoje uczucia i jednocześnie poprawić swoje umiejętności twórcze i wzrokowo-ruchowe. Co więcej, w tym przypadku terapia sztuką może służyć analizie myśli i uczuć dziecka.

Kolorowanie mandali to zajęcie terapeutyczne dla dzieci, które sprzyja odnalezieniu spokoju i relaksacji.

Sztuki wizualne

Terapia sztuką może wykorzystywać także fotografie lub rysunki. Kiedy dzieci tworzą własne dzieła sztuki, eksplorują różne uczucia i pomysły. Możliwości są nieskończone, ale oto kilka pomysłów na dobry początek:

  • Zdjęcia: Dziecko może poznać siebie, wybierając różne zdjęcia, na których jest ono i otaczający je świat. Terapeuta może analizować, w jaki sposób dziecko wybrało zdjęcia i jak odnoszą się one do problemów dziecka.
  • Obrazy: Dzieci mogą używać malarstwa jako kreatywnego sposobu wyrażania siebie. Malując, nawet nie zdają sobie z tego sprawy, ale pokazują, co dzieje się w ich wewnętrznym świecie. Co więcej, terapia sztuką może w tym przypadku pobudzić zmysły nawet bardzo małych dzieci. Malowanie palcami to świetny sposób na jednoczesne stymulowanie różnych części mózgu.
  • Kolaże: Tworzenie kolaży może sprzyjać kreatywności. Jest to także doskonałe ujście dla myśli i uczuć dziecka.
  • Rzeźby: Terapia sztuką może opierać się na wykonaniu rzeźb z gliny, a nawet na „żywych rzeźbach”, które dziecko może przedstawić własnym ciałem, aby wyrazić myśli, sytuacje i pewne uczucia.

Wszystkie te ćwiczenia mogą pomóc dzieciom uwolnić napięcie i zmienić ich punkt widzenia. Terapeuci mogą nawet zaobserwować, czy dziecko wykonuje tę samą pracę jako reprezentację zmiany. W konsekwencji jego problemy przybierają inny kształt i łatwiej mu znaleźć nowe ścieżki rozwoju.

„Zajęło mi cztery lata, aby malować jak Rafael, ale uczyłem się całe życie, aby malować jak dziecko.”.

-Pablo Picasso-

Świat pisania

Aby zaoferować dzieciom możliwości, jakie daje pisanie, trzeba mieć na uwadze ich wiek. Jednym z możliwych ćwiczeń jest poproszenie dziecka o napisanie opisu siebie. Po zakończeniu tego ćwiczenia terapeuta może dogłębniej omówić każdą cechę. Mogą także zapytać dziecko, czy chciałoby zmienić lub poprawić daną cenę, czy też nie.

Innym ćwiczeniem z zakresu arteterapii jest pisanie opowiadań. Dzieci tworzą opowieść i zwracają uwagę na każdą postać i otoczenie. Następnie terapeuta rozmawia z dzieckiem o każdym aspekcie stworzonej przez niego historii.

Może poprosić dziecko, aby skojarzyło bohaterów z prawdziwymi ludźmi, których zna. To samo można zrobić z miejscami i czynnościami opisanymi w historii dziecka. Pozwala to wiedzieć, co dzieje się z dzieckiem i jak pomóc mu rozwiązać jego problemy.

Jak widać, pisanie to świetny sposób na ćwiczenie uwagi, rozwijanie kreatywności i uwolnienie emocji.

„Pisanie to malarstwo głosu”.

-Voltaire-

Pisanie jako terapia sztuką dla dzieci

Ruch

Terapia sztuka wykorzystuje także ruch. Poprzez ruch dzieci mogą integrować swoje odczucia emocjonalne, poznawcze i fizyczne. Ponadto, pomaga to poprawić ich orientację przestrzenną i stymuluje kreatywność. Poprawia także ich nastrój, ponieważ ćwiczenia i ruch uwalniają endorfiny i ułatwiają wyrażanie emocji i pomysłów.

  • Teatr: Dzieci mogą rekonstruować rozmaite wydarzenia, aby wyrazić, co się z nimi dzieje. Terapeuci często używają technik opartych na teatrze i dramie, aby pomóc dzieciom znaleźć rozwiązania ich problemów. Przyjęcie roli kogoś innego może pomóc myśleć nieszablonowo.
  • Taniec: Taniec daje niesamowite możliwości terapeutyczne, ponieważ pomaga dzieciom przekazywać emocje. Poprzez taniec mogą poznawać samych siebie i wzmacniać świadomość ciała.

Moc muzyki

Muzyka ułatwia kontakt z najgłębszymi emocjami. Dlatego terapia sztuką często wykorzystuje muzykę. Oto kilka przykładów wykorzystania muzyki w terapii:

  • Muzyka i refleksja: W tym ćwiczeniu dziecko zgłębia swoje najgłębsze myśli, słuchając muzyki w tle. Następnie wraz z terapeutą analizuje ten proces, aby móc zintegrować swoje fizyczne, emocjonalne i poznawcze doświadczenia.
  • Komponowanie: To ćwiczenie polega na wykorzystaniu pomysłowości dziecka do skomponowania utworu odzwierciedlającego myśli i uczucia. Po skomponowaniu piosenki dziecko powinno ją zaśpiewać lub przynajmniej o niej porozmawiać. Może też ponownie ją przemyśleć lub na nowo napisać piosenkę jako symbol rozwiązywania konfliktów.
  • Śpiew: Poprzez śpiewanie piosenek dzieci mogą wyrazić to, co czują w naprawdę zabawny sposób. Na przykład mogą wybrać utwory, z którymi się utożsamiają i eksplorować swoje uczucia w grupie rówieśników lub z terapeutą.

Muzyka pomaga rozwiązywać problemy emocjonalne, wzmacnia kreatywność i sprzyja socjalizacji. Zwiększa także uwagę, pamięć i pomaga dzieciom wyrażać myśli poprzez język. To niezrównane narzędzie terapeutyczne.

„Muzyka jest prawem moralnym. Muzyka to dusza wszechświata, skrzydła umysłu, lot wyobraźni i wszelkie życie”.

-Platon-

Taniec jako terapia sztuką dla dzieci

Korzyści z terapii sztuką dla dzieci

  • Terapia sztuką zwiększa kreatywność.
  • Pozwala dzieciom wyrazić swoje myśli i uczucia.
  • Terapia sztuką zachęca do integracji aspektów psychologicznych, fizycznych i społecznych.
  • Wzmacnia funkcje wykonawcze, takie jak uwaga, pamięć i orientacja przestrzenna.
  • Poprawia umiejętności językowe.
  • Terapia sztuką pogłębia samoświadomość.
  • Pomaga dzieciom lepiej pracować w grupie.
  • Sprawia, że ​​dzieci czują się słuchane i bezpieczne.
  • Zachęca do eksploracji.
  • Pomaga zwiększyć pewność siebie.
  • Sprzyja dobrej komunikacji.
  • Terapia sztuką pomaga dzieciom podejmować lepsze decyzje.
  • Pomaga dzieciom radzić sobie z ich problemami.
  • Poprawia zdolności motoryczne.

Terapia sztuką to jeden ze sposobów na poprawę dobrostanu psychicznego dziecka. W ciekawy i zabawny sposób uczy dzieci wyrażania siebie, rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z problemami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.